Jump to content

Gosexnoexp

Members
 • Content Count

  13
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Two facts: 1. Premium gives you the tool for moving faster and more conveniently and premium stamina. You can pay few euros for 30 days, loot items in-game and pay for what you've earned whilep playing or sell CC points to players. 2. Puar (Autoloot) - you can pay few euros for 30 days and loot enough to pay for the second one using that in-game money. You can also sell CC points to players and buy puar. Every powergaming tool is available to acquire by simple looting and earning money in-game (then buying gems used in the Premium Shop) or by doing Room's Tasks and selling gained CC points to players. There isn't only one way (real money) to get aka powergaming tools. Everything depends on your perspective and expectations.
 2. Hi everyone, I visit this forum very often and I've noticed this tendency of players (new and already playing for a while) that they think it's easy to add, change or plan something that MUST have quality, not only quantity. By that I mean also the small number of characters we are allowed to play. DB servers based on Tibia appearance are being made since about 15 years, and TILL NOW nothing has changed about graphics, including the server you mentioned. They can add even 30-40 character for people who hype only cause of possibility to play let's say Brolly, who's graphics on the server you mention about are almost the same like few previous characers. The quality of those characters are so low, I would personally feel bad even realeasing them to my server, if I had one. Some examples: - Pixel disease I play on DB servers since about 15 years (15!) and those graphics are being made the same way they were in 2005. Think about it. The graphics we're allowed to see and enjoy here look like this: Summary: it's not about how many characters you can release who look like "crap" for our days, but how they look and how they suppose to look nowadays. In my personal opinion, I would rather have even less characters who appear this amazingly than 80 that seem to have some "pixel disease" and 15-years old movement mechanics that simply has to feel bad to look at and release to play. 2. Dragon balls appearing (hopefully) randomly on the map - I love the idea. I just wait for some fun upgrades about it, so they will give us some "patch-to-patch" small changes and increase the hype over the whole finding the dragon ball thing. By that I mean skins for dragon ball infos, interaction animations, letting people know on the map where the dragon ball was etc., etc. The sky is the limit boys. Just to have this "never ending and changing the details of the excitement" going on. Thanks and enjoy the game.
 3. 2. 3. 4 - Tak Btw. Goku ma buffa obszarowego Kamehameha - jest cholernie obszerne w grze. W anime wygląda tak: Vegeta nie ma takiego buffa obszarowego przy Final Flash - m. in. przez to w ogóle nie jest używane w grze. W anime wygląda tak: Zapraszam do oceny porównawczej obszaru obu technik.
 4. Gosexnoexp

  Trasnform

  The best way you get to know about a lot of stuff about your character is to log in to your website panel (account) and try to create a character. Below, there is an info about every character: techniques, techniques's specialties, transformations etc. etc.
 5. Od kilkunastu dni gram po 2h dziennie i mam 115 lvl. Jeśli chciałoby mi się bardziej, w te 2 h zrobiłbym 120+. Jeśli padnę, a zdarzało mi się kilka razy, spadało mi po 30% expa (120 lvl). Gdybym grał "jak dawniej" już podbijałbym lvl 200 lvl + i nawet bym nie zauważył. Serwer działa miesiąc. Nie wiem, czy to jest serwer typu eventy z expem x2 i lvle 500+ w niedługim czasie. Mam nadzieję, że nie.
 6. Aim for cages, not monsters.
 7. Gracze, którzy chcą grać po 10h+ i tak będą to robili, ze staminą i bez - bez różnicy. Takie rozwiązanie jak jest fair w stosunku do tych, którzy nie mają tyle czasu, a trzymają jakąś "topkę" przez efektywną grę. Nie zmieniałbym, lvl to nie wszystko. Właśnie przez to, że gracze maniaczą ponad normę później zniechęcają się do gry, bo w 2-3-4 tygodnie mają 90% zaliczone.
 8. Równie dobrze, ktoś może kupić sobie 10-15 domków i trzymać je "na dobry moment sprzedaży" i np. windować ceny pod sufit. Ciekawe, czy graczom pasuje taka patologia.
 9. Hey, Check the changelog / changes on the new patch.
 10. I play Vegeta and every time I compare my abilities (dmg, passive, hp etc) I almost get laughted on in game by other players. I play 95+ Vegeta and I would gladly start even this so-called boring Buu. The only reason I still play this char is my own "sick" fancy about him in anime/manga.
 11. Gram: Vegeta, lvl 86, 70 focus. Vegeta nie ma żadnego, nawet słabego AOE więc ciężko expić "masówkami" jak ma to miejsce u innych postaci. Do tego momentu korzystam z kienzana, który jest na poziomie 15 lvla (!), bo jest jakkolwiek użyteczny jako "aoe", mimo bicia po 850. Umiejętność na 80 lvl w ogóle nie działa (jeśli bije x2 po 40, a później 1,4k przy 70 focusie to znaczy, że nie działa w ogóle). Przy 86 lvl i 70 focusie mój max dmg to 1,9k z Final Impact, co i tak zadaje takie obrażenia gdy mobek już pada, a nie standardowo - normalnie po 1,6k. Sugerowałbym jakikolwiek lekki boost w postaci CZEGOKOLWIEK dla tej postaci. Pozdrawiam serdecznie Gosexnoexp
 12. I think that one pays enough to manipulate location of a puar over ONE certain account.
 13. Sytuacja dwuznaczna, ale prawdą jest, że setki ludzi wydaje na grę na serwerze spore pieniądze i oczekuje pewnego rodzaju profesjonalizmu - ja np. dostaje crushe po każdym monster zone evencie i w dp gdzie stackuje się z 100+ ludzi i nie płaczę, bo miło mi się gra w o wiele ładniejszą wersję silnika Tibii. Tak jak koledzy wspominają jest masa ludzi, którzy stoją sobie na respach, spamują umiejętności i za to nie ma bana? ^^ Notyfikacji od Beerusa nie pojawia się aż tyle żeby sądzić, że ich wszystkich czyścicie. Admini na serwerach opartych na silniku Tibii mają władzę autorytarną i mogą robić wszystko. Na to godzą się wszyscy gracze, ale "władzy" trzeba używać mądrze Panie Adminie. Pozdrawiam Gosexnoexp
×
×
 • Create New...